Click to listen highlighted text!
Wystawa Anna Frank

Wystawa składa się z 34 paneli w dwóch językach: polskim i niemieckim. Anna Frank. Pozwólcie mi być sobą jest wystawą podróżującą, w tym momencie, po ponad 40 krajach na świecie, od 1997 roku wystawa podróżuje także po Polsce.

Warsztaty prowadzone przez młodzież są okazją do zastanowienia się i rozważenia historii Anne Frank, Holocaustu oraz uniwersalności Praw Człowieka. Towarzyszy jej bogato ilustrowany katalog oraz film dokumentalny, w polskiej wersji językowej zatytułowany Krótkie życie Anne Frank.

Warsztaty towarzyszące wystawie są realizowane w ramach programu „Szkoły Dialogu” (Vreedzame School) implementowanego w Szkole Podstawowej nr 109 we Wrocławiu. Program Szkoły Dialogu to program systematycznego i długofalowego rozwoju kompetencji emocjonalno-społecznych i demokratycznego obywatelstwa.

Projekt Domu Anny Frank w Polsce kładzie nacisk zwłaszcza na tzw. „peer education” – koncepcję edukacyjną, w myśl której uczniowie sami się uczą i uczą się od innych uczniów. Celem jest jak najsilniejsze zaangażowanie młodzieży nie tylko w oprowadzanie i pracę z wystawą, ale także w przygotowanie projektu (zaczynając od transportu, montażu, potem demontażu wystawy, a kończąc na przygotowaniu i przeprowadzeniu działań towarzyszących wystawie). Uczniowie zaangażowani w projekt stają się przewodnikami po wystawie i to właśnie oni pracują z grupami swoich rówieśników, a także nauczycieli i rodziców oprowadzając ich i moderując dyskusje. 

Zaangażowanie młodzieży, podejmowanie przez nią podczas pracy z rówieśnikami tematyki Holokaustu oraz problemu tolerancji we współczesnym świecie, a także aktywny udział w organizacji projektu, są głównymi jego założeniami.

Głównym celem podróżującej wystawy jest zachęcenie do pochylenia się nad takimi wartościami jak: tolerancja, szacunek dla różnorodności kulturowej, prawa człowieka i demokracja w Polsce oraz w dzisiejszym świecie. Ten cel jest osiągany poprzez przybliżenie historii życia Anny Frank z perspektywy rodziny Frank oraz odniesienie jej do historii Holokaustu opowiedzianej przez ocalałych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kliknij, aby odsłuchać zaznaczony tekst!