Spółdzielnia Mieszkaniowa „Metalowiec” powstała 06.02.1959 roku i należy do najstarszych spółdzielni we Wrocławiu. Oddała do użytku 10 tysięcy mieszkań, m.in. na osiedlach: Grabiszynek, Gajowice, Nowy Dwór, Muchobór Mały, zdobywając niejednokrotnie wyróżnienia w konkursach na najlepsze rozwiązania architektoniczne.
Związana z wielkimi zakładami przemysłowymi Wrocławia – budowała domy w rejonie najbliższym tj. na terenie dzielnicy Fabrycznej (Nowy Dwór, Muchobór Mały, Grabiszyn). Powierzchnia mieszkań w 1978 roku osiągnęła 620 tys. m2. SM „Metalowiec” była nawet największą spółdzielnią. W wyniku zmian organizacyjnych z części zasobów powstała wyodrębniona spółdzielnia „Nowy Dwór”. Obecnie w budynkach Spółdzielni zamieszkuje ponad 25 tys. mieszkańców, co odpowiada całemu powiatowi (np. Milicz). Wszystkie budynki Spółdzielni są odnowione, zmodernizowane, ocieplone z całkowitą likwidacją azbestu (2008 r.) – i tylko za pieniądze członków. „Stworzyliśmy ładny kawałek miasta – w części na powojennych gruzach”.
Miasto to nie tylko domy i ludzie, ale to także infrastruktura społeczna. Spółdzielnia wybudowała – bez żadnej finansowej pomocy z zewnątrz: duży, nowoczesny dom kultury „Bakara” (2086 m2), który obecnie działa jako Centrum Kultury i Edukacji (www.bakara.pl). SM dba o to by były świetlice, harcówki, place zabaw, korty, boiska. Prowadzona jest działalność społeczno-wychowawcza: współpraca ze środowiskiem lokalnym – szkołami i przedszkolami osiedlowymi, szczepami harcerskimi, klubami sportowymi, które mają także wpływ na efekty i ocenę działania.
Na 60-lecie Spółdzielni (taki symboliczny pomnik) został zmodernizowany budynek usługowo-handlowy na nowoczesną galerię „Tarasy Grabiszyńskie” (o powierzchni 10 tys. m2), która ma być przyjazna i pożyteczna mieszkańcom (m.in. poczta, bank, sklep spożywczy, kawiarnia, restauracje, apteka, centrum medyczne, klub fitness, sala zabaw dla dzieci…). Wokół zorganizowano parking na 160 stanowisk.
Równolegle w ramach programu budowy mieszkań – wybudowano wieżowiec: 60 mieszkań, lokale handlowo-usługowe na parterze oraz podziemny parking.
Podstawą dobrego funkcjonowania Spółdzielni (od 2003 r. utrzymuje Certyfikat EN ISO 9001:2008 TÜV NORD) jest pełny dostęp do informacji, sprawny system komunikowania się z lokatorami, współpraca z organami samorządowymi, co jest zasadniczą formą demokracji wewnątrzspółdzielczej.
Potwierdzeniem dobrej opinii o jej działalności są wyróżnienia, m.in.: Odznaka Za Zasługi dla Spółdzielczości oraz Złoty Laur Spółdzielczości nadane przez Krajową Radę Spółdzielczą, Medale im. Króla Kazimierza Wielkiego (nadane przez Ogólnopolską Izbę Gospodarki Nieruchomościami oraz Konfederację Budownictwa i Nieruchomości), dwukrotnie: Złoty Laur Instytutu Gospodarki Nieruchomościami, wysokie noty w rankingach organizowanych przez Domy Spółdzielcze, w programie Dobra Spółdzielnia oraz tytuły: Złota Jubilatka, Gepard Biznesu, Rzetelni w Biznesie, Symbol Spółdzielczości Mieszkaniowej, nagroda w konkursie Orły Polskiego Budownictwa, Jakość Roku, Lider Zarządzania Nieruchomościami.